Rozpoczyna się okres intensywnych prac polowych - jak zadbać o akumulator?

Rozpoczyna się okres intensywnych prac polowych - jak zadbać o akumulator?

Rozpoczyna się okres intensywnych prac polowych. Jednak niesprawny lub źle dobrany akumulator może sprawić, że nie będziemy mogli korzystać z najważniejszej maszyny w naszym gospodarstwie.

Czas na wymianę…

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów w naszej maszynie, odpowiadającym za jej rozruch. Duży wpływ na stopień jego żywotności ma w związku z tym właściwa eksploatacja. Akumulator nie powinien więc być przeładowany, poddawany zbytnim obciążeniom i wystawiony na działanie niskich temperatur.

 

Trzy parametry dobrego akumulatora

Wybór akumulatorów na rynku nie jest mały. Rolnicy przychodzący do sklepów często nie wiedzą, jaki akumulator powinni wybrać do swojej maszyny i na co zwracać uwagę, kupując takie urządzenie.

 

Jaka pojemność?

– W przypadku pojemności najlepiej dobierać taką, jaką zalecił producent, co jest szczególnie ważne przy maszynach, które są używane okresowo, a potem stoją gdzieś w garażach. W takich przypadkach nie warto kupować akumulatorów o większej pojemności, bo nie zapewnimy pełnego naładowania urządzenia w czasie jego eksploatacji.

 

Jaki prąd rozruchowy i typ ?

– W przypadku parametru prądu rozruchowego nie ma większych ograniczeń. Im większy, tym łatwiejszy rozruch. Wartość ta określona jest zawsze przez normę, np. normę europejską EN. W ostatnim parametrze, jakim jest typ akumulatora, przy maszynach rolniczych najlepiej sprawdzają się: akumulatory z ciekłym elektrolitem, tzw. „kwasiaki” i akumulatory AGM, które są droższe, ale cechuje je większa odporność na czasowe wyłączenia maszyn.

Przed zakupem nowego akumulatora warto wziąć pod uwagę także jego wielkość, szczególnie jeżeli kupujemy akumulator do starszej maszyny. Ważne jest również rozmieszczenie biegunów (z jednej strony czy po obydwu końcach). Może to bowiem przesądzić o niemożliwości zamontowania nowej baterii.